Bratislava, 5. decembra 2017 – Myšlienka charity je jednou z top tém aj v najväčšej banke na Slovensku, Slovenskej sporiteľni. A práve preto sa dobročinnosť v rôznych oblastiach stala hlavnou témou tohtoročného posledného Dámskeho biznis klubu Erste Private Banking.
Výnimočný večer otvoril a zároveň na ňom dámy uvítal Michal Orlovský, nový riaditeľ Erste Private Banking. „Slovenská sporiteľňa si vždy dávala vyššie ciele. Podporovanie dobrých vecí, ktoré posúvajú našu krajinu vpred, tieto naše zámery napĺňa,“ vyhlásil Michal Orlovský. Ako ďalej dodal, pravidlom Dámskeho biznis klubu je, že ho musí viesť žena: „Samozrejme, tohto sa budeme držať. Dámsky biznis klub povedie Jana Holíková, členka tímu Erste Private Banking, ktorá sa o toto fórum aj vždy starala,“ doplnil riaditeľ.
Podpora zo strany úspešných firiem
Čo je podľa vás najväčším problémom našej krajiny? Ak si myslíte, že je to chudoba, máte pravdu. Dnes je totiž každý desiaty človek na Slovensku priamo ohrozený chudobou. Tým desiatym človekom je často dieťa, invalidný dôchodca alebo sociálne vylúčený. „Nožnice medzi bohatými a chudobnými sa čoraz viac roztvárajú. Zásadným plusom však je, že tento stav už nepomáhajú meniť len nadnárodné koncerny, ktoré u nás podnikajú, ale čoraz viac aj domáce firmy. A to dokonca až tak, že inšpirujú spoločnosti v zahraničí,“ vyhlásila počas diskusie na Dámskom biznis klube Lenka Surotchak, výkonná riaditeľa a zakladateľka Nadácie Pontis. Ide rozhodne o dobré znamenie pre našu krajinu. Lebo platí, že ťažká sociálna situácia si vyžaduje strategické a inovatívne riešenia. „Ak pomôžete zmierňovať chudobu, pomôžete ju raz natrvalo odstrániť,“ doplnila Lenka Surotchak. Mimochodom, je to práve Nadácia Pontis, ktorá podporuje podniky v zodpovednom podnikaní (CSR) a raz ročne tým najlepším z najlepších odovzdá prestížnu cenu Via Bona Slovakia. Taktiež spravuje darcovský portál DobraKrajina.sk, ktorý umožňuje aj firmám vyhľadať a podporiť niektorú z desiatok neziskových organizácií bojujúcich proti chudobe. Môžu na ňom nájsť aj ďalší projekt Nadácie Pontis – Generácia 3.0, ktorý presadzuje kvalitnejšie vzdelávanie na Slovensku. „Práve vzdelávanie je kľúčovým na preklenutie chudoby,“ dodáva Surotchak.
Podpora malých a stredných podnikateľov
Podporovať dobré veci sa však rozhodne dajú aj v bankovníctve. Najväčšia banka na Slovensku je toho jasným dôkazom. Na Dámskom biznis klube o tom hovoril Rastislav Blažej, ktorý v Slovenskej sporiteľni riadi program pre začínajúcich podnikateľov. „Bolo to v roku 2013, keď v našej banke padlo rozhodnutie vrátiť sa ku koreňom. Spomedzi viacerých oblastí, ktoré banka charitatívne podporovala, sme sa zacielili na boj proti chudobe,“ povedal Rastislav Blažej. „Odštartovali sme preto viacero programov na podporu začínajúcich podnikateľov, ktorých podniky sú hlavným ťahúňom v odstraňovaní chudoby. S podobnou filozofiou sme rozbehli aj ďalšie projekty pri financovaní subjektov sociálnej ekonomiky ako občianske združenia či neziskovky. Tak, ako sme komunikovali s podnikateľmi, začali sme pomáhať i fyzickým osobám, ktoré majú problémy splácať úvery,“ objasnil Rastislav Blažej. Banka sa tiež vo veľkej miere venuje vzdelávaniu v oblasti finančnej gramotnosti. Ide o mimoriadne dôležitý bod, keďže mnohí začínajúci podnikatelia majú skvelé nápady, nemajú však jasnú predstavu, čo je to marža, či ako si správne spočítať náklady a výnosy. „Musím priznať, že niekoľkých ľudí sme od biznisu aj odhovorili. Považujem to za úspech, keďže by ich zámer nedopadol dobre a oni by sa iba zadĺžili. Zhruba 15 percentám klientov však pomáhame rásť, ich nápady financujeme. Ak sa im nedarí, majú k dispozícii mentorov, ktorí im vysvetľujú, kde sú problémy a ako sa dajú riešiť.“
Podpora kreatívneho priemyslu
Určite budete súhlasiť, že podporovať treba aj mladých a kreatívnych ľudí. Lebo práve kreatívny priemysel má výrazný potenciál na rozvoj ekonomiky krajiny. Jednou z tých, kto kreatívcom pomáha rásť, je Dana Kleinert, známa módna návrhárka a dizajnérka, ale aj zakladateľka Slovak Fashion Council. Ako sa priznala, ešte v období 90- tych rokov mala sen otvoriť si malý obchod. „To sa onedlho stalo skutočnosťou. No a keďže chcem, aby si svoje sny plnili aj ďalší ľudia, rozhodla som sa presunúť od kreativity až k tvorbe ekosystému, ktorý to celé podporuje,“ objasnila návrhárka, prečo sa rozhodla založiť Slovak Fashion Council, podporujúci a rozvíjajúci módny a textilný priemysel na Slovensku. „Spolu s mojím tímom veľmi radi búrame stereotypy. Všetci si myslia, že móda je o drahých modeloch z plesov a mól. No je to presne naopak. Širokú verejnosť učíme objavovať a spoznávať lokálny dizajn, ktorý je kvalitnejší, osobnejší, veci tu majú svoj príbeh,“ vyhlásila. Mimochodom, Slovak Fashion Council stojí aj za projektom pomoci pre utečencov. Na najväčšom slovenskom festivale Pohoda (Slovenská sporiteľňa je jeho dlhoročným partnerom) totiž Dana Kleinert a spol. šili nosiče pre utečencov. „Šili ich babky, potetovaní chalani, známe tváre z obrazovky. Nosiče sme šili štyri dni v kuse, aby ich potom dobrovoľníci mohli rozdávať ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Aj tento projekt nám ukázal, že ľudia chcú pomáhať a že pomoc sa vracia do spoločnosti,“ doplnila Dana Kleinert. Podľa nej je hlavným problémom návrhárov a dizajnérov to, že nemajú podnikateľského ducha. „Nie sú to typickí biznismeni. Aj tu im pomáhame. Ukazujeme im, ako funguje biznis v zahraničí a ako sa tým môžu inšpirovať. Vysvetľujeme im, ako požiadať o úver tak, aby im bol schválený,“ objasnila.
Nadácia Slovenskej sporiteľne a jej podpora
Tímový duch a vzájomná pomoc sú extrémne dôležité. Svoje o tom určite vie aj Danica Lacová, riaditeľka Nadácie Slovenskej sporiteľne, ktorej cieľom je prispievať k lepšiemu životu a rozvoju občianskej spoločnosti nielen u nás, ale i v krajinách strednej a východnej Európy. „Cez naše projekty chceme docieliť kvalitatívne zmeny v oblasti vzdelávania, podporujeme rozvoj kultúry, vedy, športu, zdravia, sociálnej pomoci, tvorby a ochrany životného prostredia. K našim významným projektom patrí napríklad Teach for Slovakia, ktorého filozofia je postavená na priťahovaní absolventov univerzít, aby išli na dva roky žiť do sociálne znevýhodnených komunít a venovali sa vzdelávaniu detí v úlohe učiteľa. Spoločným úsilím chceme dosiahnuť to, že jedného dňa bude mať každé dieťa vzdelanie, ktoré mu dá šancu v živote uspieť. V oblasti sociálnej inklúzie podporujeme finančné vzdelávanie rómskych rodín na východe Slovenska či Deň narcisov Ligy proti rakovine. Rozvoju kultúrnych hodnôt venujeme pozornosť formou podpory divadiel ako L+S v Bratislave, Andreja Bagara v Nitre, ŠKD Martin či Štátneho divadla Košice. Naša podpora smeruje tiež do menších, lokálne významných iniciatív,“ dodala Danica Lacová. Samozrejme, ide len o časť projektov, ktoré Slovenská sporiteľňa podporuje. Viac informácií o nadácii a jej činnosti nájdete na webovej stránke: www.slsp.sk/sk/nadacia
Celý večer, ktorý patril dámam a Dámskemu biznis klubu, mal charitatívny nádych. Okrem zaujímavých spíkrov a debaty sa uskutočnila aj charitatívna aukcia, ktorej výťažok v hodnote 1 760 eur smeruje do rehabilitačného Centra Natália v Hlohovci. V rámci podpory kreatívneho priemyslu sa dámam predstavili výnimoční slovenskí dizajnéri ako brašnársky ateliér Verbua, obchod s lokálnym autorským dizajnom Slávica, medzinárodná módna návrhárka Ivana Rosová Fashion Group, concept store pre deti Pán Medvedík, dizajnérska značka Puojd či módny e-shop Saintdot a Biopotraviny Zrnko.
Čo je Dámsky biznis klub Erste Private Banking:
Fórum, kde sa stretávajú úspešné a mienkotvorné Slovenky. Jeho cieľom je priniesť zaujímavé témy a rozvíriť diskusiu o trendoch v biznise či pozitívnych a negatívnych skúsenostiach v podnikateľskej oblasti i osobnom živote. Hoci Erste Private Banking organizuje pre ženy rôzne eventy už šesť rokov, práve Dámsky biznis klub sa stal pravidelnou platformou, kde sa môžu podnikateľky vzájomne spoznať a inšpirovať. Stretnutia sú pravidelne obohatené aj o mimoriadne zážitky v podobe ochutnávok alebo prehliadok.
Čo je Erste Private Banking:
Podľa prestížneho magazínu The Banker patrí práve Erste Group medzi finančné domy s najlepším privátnym bankovníctvom v strednej a vo východnej Európe. Erste Private Banking na Slovensku spravuje majetok v hodnote viac ako 800 miliónov eur a stará sa o viac ako 1 500 klientov.